آشنایی با وریستور VDR و کاربرد های آن

آشنایی با وریستور VDR و کاربرد های آن

 

وریستور VDR نوعی قطعه ی مقاومتی غیر تابع در برابر عوامل فیزیکی و وابسته به ولتاژ می باشد. وریستور  VDR دارای دو پایه بوده و از لحاظ شکل ظاهری شباهت زیادی به خازن های سرامیکی دارد. در خصوص این که وریستور VDR چیست و چه کاربردی دارد، مطالب گوناگونی گفتنی است که در ادامه ی این مطلب به بیان آن ها پرداخته خواهد شد.

این قطعه در حالت سالم هیچ امپدانسی نداشته و در صورت بروز عیب و خرابی دارای مقاومت با مقادیر متفاوت می گردد.

کاربرد های وریستور VDR

در گذشته وظیفه ی این قطعه محافظت از مسیرهای حساس از دیود زنر بوده است، اما به دلیل سرعت عمل کم دیود از دور خارج شده و VDR جایگزین آن گشت.

در تجهیزاتی که لازم است تا در آن ها مسیر هایی در برابر الکتریسته ساکن محافظت شوند از وریستور VDR  استفاده می شود. از جمله کاربرد های این قطعه می توان به موراد زیر اشاره نمود:

 • میکروفن
 • اسپیکر
 • سوکت نرم افزار
 • صفحه کلید
 • LCD
 • هندزفری
 • پورت usb
 • و سیم کارت

از جمله آن مسیر ها هستند که لازم است تا در مقابل الکتریسیته ساکن محافظت شوند. این وظیفه را وریستور   VDRانجام داده و از آسیب رسیدن به قطعات حساس جلوگیری می کند.

در چنین شرایطی زمانی که ولتاژ دو سر این قطعه بیشتر از حد مجاز بیشتر گردد، به سرعت تبدیل به یک مقاومت می گردد. همچنین چنانچه جریان بیش از حد تحمل از آن عبور کند ، اتصال کوتاه شده و متلاشی می شود.

در تعریفی ساده ازVDR می توان گفت که این قطعه به یک پایه منفی متصل بوده و پایه دیگر به مسیری که قرار است محافظت شود وصل می گردد. اگر به هر دلیلی ولتاژ مسیر افزایش یابد، قطعه به یک مقاومت با اهم وابسته به ولتاژ ورودی تبدیل گشته و ولتاژ مازاد را به منفی انتقال می دهد. در نتیجه از آسیب رسیدن به سیستم و دیگر قطعات جلوگیری می شود.

VDR

نکته: این قطعه در حالت عادی و سالم هیچ گونه امپدانسی نداشته اما در صورتی که بر اثر رطوبت خراب شود به یک مقاومت تبدیل می گردد. مقدار این مقاومت با توجه به عواملی همچون میزان رطوبت و زمان قرار گیری VDR در مدار دارای ولتاژ متغیر می باشد. باید توجه داشت در صورتی که VDR به هر دلیلی به یک مقاومت بدل گردد ضروری است تا از روی برد حذف شود.

نکته ی حائز اهمیت هنگام خرید وریستور VDR

نکته ی مهمی که ضروری است تا در هنگام خرید وریستور VDR مد نظر قرار گیرد ، انتخاب VDR با ولتاژ صحیح است. ولتاژ وریستور بیانگر مقدار ولتاژی است که در شرایط عبور دو سر قطعه از آن مقاومت قطعه به سرعت و شیب زیادی کاهش پیدا می کند.

نمودار مشخصه ولتاژجریان یک وریستور VDR 

نمودار مشخصه ولتاژ جریان یک وریستور VDRایده آل مانند شکلی که است که در ادامه آورده شده است. به طور مثال در شکل زیر یک وریستور ۲۵۰ ولت بررسی شده است. از شکل زیر می توان نتایج زیر را برداشت کرد:

 • در بازه ی -۲۵۰ ولت الی +۲۵۰ ولت جریان عبوری از VDR کمتر از ۱ میلی آمپر است
 • در صورت کاهش یافتن ولتاژ از -۲۵۰ ولت یا بیشتر شدن آن از +۲۵۰ ولت، شیب نمودار به صورت ناگهانی و شدید افزایش می یابد
 • در نتیجه جریان عبوری ازوریستور به شدت افزایش می یابد.

VDR

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *